Jump to content

Photo

Cam cum vi se fura datele bancare prin "man in the middle"

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 OFFLINE   HellScream

HellScream

Addict

• Astra Member
    • Member ID: 1,664
  • 386 posts
  • Tara :

Posted 03 May 2016 - 11:58 AM

Va explic cam cum se fura informatii private si bani prin wifi. Daca va maaca sa utilizati o conexiune nesecurizata (fara parola)

• Ioana, barbaru and Cosmin-8- like this

#2 OFFLINE   * Nicolas *

* Nicolas *

Astra vip

• V.I.P.
    • Member ID: 1,348
  • 702 posts
  • Tara :

Posted 03 May 2016 - 02:58 PM

Ce bine ar fi sa ne traduci si noua celor care nu stim asa bine engleza in rest cred ca faci o treaba foarte buna dar totusi eu cred ca era bine sa fi fost in limba romana.

• ingineru likes this
My Signature

b_350_20_5A6C3E_383F2D_D2E1B5_2E3226.png

#3 OFFLINE   Ioana

Ioana

Astra Lady

• Astra Lady
    • Member ID: 2,326
  • 220 posts
  • Tara :

Posted 03 May 2016 - 04:14 PM

Ne-a explicat cum ne pot fi furati bani din contul bancar sau paypal, parolele la adresele de e-mail doar conectandu-te la wifi-ul gratuit din oras sau diferite hotspot-uri  folosind Ghost psiher  :smile:

Ne explica cum se poate intampla si sa ne ferim de wifi-ul moca, in alte cuvinte! :P

• ηєвυηα and barbaru like this
My Signature
"Words are, of course, the most powerful drug use by mankind."

#4 OFFLINE   dani/xYz

dani/xYz

Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,184
  • 144 posts
  • Tara :

Donator

Posted 03 May 2016 - 11:42 PM

Felicitari  HellScream pentru munca si timplul pierdut realizarii acestui tutorial, cine nu intelege ce-i un phiser ar trebui s-o faca.

Multi ne bucuram de un "net moca" prin diverse locuri publice, insa putini stiu la ce riscuri se expun.

E un pas in educarea folosirii "net-ului moca".

Deci, decat sa te "dai pe facebook" la vr'o terasa pe un wifi fara pass, mai bine te dai direct de pe telefon prin reteaua ta (a telefonului) caci risti sa-ti fie furat contul si apoi te trezesti cu diverse like-uri&stuff nedorite. Treaba cu contul bancar e cea mai grava chestie si asta merge doar la banci insecure (fara token sau confirmare prin sms).

Sa zicem ca utilizatorii romani sunt feriti de acest tip de atac in virtutea comoditatii cat si mai ales "net-ului" ieftin de la noi (nu stau sa ma "dau" pe un wifi cand am "net" deja pe telefon, iar FB "papa" putin la traffic).

In concluzie (parerea mea) folositi "net-ul moca", insecure/nopass doar pt. navigarea neautentificata, inclusiv pe youtube/google/etc, sa NU FITI LOGATI ca userul xxx (sa nu se transmita cookie-urile cu pricina).

Metode de securizare sunt multe, din partea furnizorului de servicii aka.FB, insa daca tu folosesti , cum zice-n topic, "man in the middle", te-ai ars!!!

• Ioana, barbaru and Cosmin-8- like this