Jump to content

Photo

Overclock evga gt1030 sc

Overclock evga gt1030 sc

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
    • Member ID: 1,364
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Acum o saptamana am achizitionat o placa video evga gt1030 sc si dupa ceva teste am reusit sa storc maxim-ul de performanta pe care il poate da cu intregul sistem pe care il am si sa fie si stabil.

Tin sa mentionez ca testele facute sunt cu maxim de detalii dar nu in full screen sa se poata vedea si programul placii.

newover.jpg
overclock.jpg
overclock1.jpg

test1.jpg
test2minut.jpg

My Signature

b_560x95.png

#2 OFFLINE   Katana

Katana

Members

• Astra Member
    • Member ID: 2,106
  • 823 posts
  • Tara :

Donator

Posted A week ago

Observ ca in teste ai obtinut 71 - 74 grade c sunt sigur ca in cs go pe astra pe sv full unde se arunca 44 flash si n smoke si face rush o echipa de tero o sa obti temperaturi mai mari si cum ai mentionat si tu nu a fost facute teste full screen

Eu am un Aorus GeForce GTX 1060 Xtreme Edition 6G 9Gbps     

OC la placa mea arata cam asa 

oc2.png

My Signature

I am the one .Don't weigh a ton. Don't need a gun to get respect upon the street

#3 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Foarte buna placa video dar nu pentru orice buzunar. Deocamdata o sa ma multumesc cu asta. Ma limiteaza restul din sistem. Am un procesor intel core 2 duo q9550 de 2.83.
  • Katana likes this
My Signature

b_560x95.png

#4 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Auzi katana,pai vezi ca frecventa procesorului o ai prea mica. Acum m-am uitat cu atentie la imagine. Eu l-am dus la peste 2000mhz. Si nu cred ca ai sursa mai mica de 500w pe pc tău.
My Signature

b_560x95.png

#5 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Uite am gasit ceva daca vrei sa incerci.
Screenshot_2018_02_12_13_59_44.png
large gif hosting
My Signature

b_560x95.png

#6 OFFLINE   Katana

Katana

Members

• Astra Member
  • 823 posts
  • Tara :

Donator

Posted A week ago

Nu e aceiasi placa de care spui , si eu am OC si la proc si o sursa pocnitoare de 530w , cand incerc sa fac streaming dupa vreo ora jumate imi da crash windows, doar in joc fara streaming nu am probleme de aceea nu duc placa video mai sus cu toate ca se poate duce placa mai sus de cat am eu aici e specificat pe siteul official la ei Built for Extreme Overclockin

De aceea stau cuminte si nu o duc mai sus pt ca nu vreau sa mai investesc anu asta in pc ., daca aveam o sursa mai puternica si cu certificare buna era alta treaba

Placa e asta :https://www.price.ro...s-x-6gd-1600492

My Signature

I am the one .Don't weigh a ton. Don't need a gun to get respect upon the street

#7 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Am inteles. Pai e mai buna aia pe care o ai tu decat aia de am gasito eu acolo. Posibil sa fie si din sursa. Dar nu cred,de exemplu la mine cand depasesc cat poate sa duca da eroare de driver nu cu tot cu windows. Dau inapoi,clipeste imaginea de doua trei ori si isi revine apoi. Vezi din bios sa nu ai setari la tensiuni. Eu am fost nevoit sa le suntesc manual fiindca placa mea de baza e cam veche. Ce procesor ai?
My Signature

b_560x95.png

#8 OFFLINE   Katana

Katana

Members

• Astra Member
  • 823 posts
  • Tara :

Donator

Posted A week ago

CPU   :- i5 4670K @ 4.2 GHz
MOBO  :- GIGABYTE GA-Z97M-DS3H
RAM   :- HyperX Fury Blue 8GB DDR3 1866 MHz CL10
SSD   :- ADATA Premier Pro SP550 Series 240GB 
GPU   :- Gigabyte Aorus GTX 1060 6 gb 9Gbps Edition RGB
PSU   :- RAIDMAX Hybrid 2 530W RX-530SS
KEY   :- Redragon Harpe  LED RED
MOUSE :- Redragon Pegasus
H.SET :- Redragon Garuda
M.PAD :- Redragon Archelon M
CHAIR :- Gaming Chair Inaza Cobra

Nu da blue screen sau ceva pur si simplu se blocheaza si face un sunet ciudat nu isi revine doar cu restart

My Signature

#9 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Ciudat. Ca ai piese bune pe el. Poti incerca cu alt program pentru overclock. Poate sa iti faca asa daca nu echilibrezi frecventele in overclock. Eu ma uit cu AIDA64 si gpuz trebuie sa iti arate aceleasi frecvente in multiplicator. O sa fac cateva print screen-uri cand ajung de la munca. Aseara ajunsesem la vreo 85 de grade pe ea si nu facea nici macar o dunga ceva ciudat. Doar ca face multa galagie.
My Signature

b_560x95.png

#10 OFFLINE   dani/xYz

dani/xYz

Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,184
  • 148 posts
  • Tara :

Donator

Posted A week ago

Va jucati cu focul cu OC-ul, reduceti substantial durata de viata a placii video/mb-ului...faptul ca o placa (video/mb) suporta OC nu inseamna ca bagi setari over si meri pe ea " asa a la long".

Toti se lauda ca baga componente de calitate pe placi, dar realitatea e putin diferita; urci placa video in 85c, oare cat o fi temperatura pe condensatoarele de pe ea din jurul cooler-ului (a nu se confunda cu ventilatorul), sa fie un 60c...daca tu tii un condensator "a la long" la tmp. asta, chiar daca pe el scrie 105c (aia e max. si deobicei e pt. cateva sec. pana sa se strapunga), se va usca in timp (in cel mai fericit caz) sau mai rau se umfla (pierde electrolitul), rezultatl e acelasi ii scade capacitatea si de aici multe pb., tensiune mai mica,paraziti mai mari (acele dungulite/purici), sipke-uri....

Daca te arunci la un OC tre' sa ai buzunar de asa ceva: sursa mai mult decat ok, racire/ventilatie mult mai mult decat e necesar si nu in ultimul rand bani pt. o noua placa :;;): .

• serialmapper, Hipsy ♥ Absinth, Stavros and 2 others like this

#11 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Trebuie sa plec,am facut un print screen. Nu am reusit sa ajung nici la 65de grade. Se pare ca jocurile nu ajunge sa foloseasca componentele pc-ului la fel ca programele de teste.

1.jpg
upload pic

My Signature

b_560x95.png

#12 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Ai dreptate dani,in principiu scade durata de viata sau daca nu ai grija cum faci sau e posibil sa arzi sau sa distrugi in foarte putin timp nu numai placa video. Este riscant dar asta se face cate putin si in timp. Dupa ore de teste si sa urmaresti orice schimbare.

My Signature

b_560x95.png

#13 OFFLINE   Hipsy ♥ Absinth

Hipsy ♥ Absinth

Munca-i frumoasa ca femeia, evident la varsta a 3-a.

• Astra Member
    • Member ID: 1,921
  • 696 posts
  • Tara :

Donator

Posted A week ago

Eu m-am lecuit cu OC'ul de cand mi-am ars fosta placa HD 7950 3gb 384bitz :(

My Signature

->My Steam Profile<-
tumblr_nklukmrP6H1s9gailo2_500.gif
"Se zice: Tot ce-i bun tre' să vină de afară, Tot ce e de la noi e de căcat şi tre' să moară"

http://coub.com/view/a2yas

#14 OFFLINE   vl@d

vl@d

VIP

• V.I.P.
  • 919 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Hipsy pana acum nu am reusit sa ard nimic. Uite am reusit sa duc mai sus putin si cam astea sunt frecventele si temperatura.Am testat pe ultimul Call of Duty.

cod1.png
freq.png

My Signature

b_560x95.png

#15 OFFLINE   Blackjack

Blackjack

Addict

• Astra Member
    • Member ID: 1,515
  • 1,429 posts
  • Tara :

Posted A week ago

Nu prea va inteleg pe astia cu placi video de ultima generatie care faceti OC,pai 1060 ala de 6gb,1070,1080 , sunt deja niste placi foarte perfomante, de ce riscati sa le prajiti pentru 5-10 fps in plus? Plus ca unele dintre ele vin deja cu OC facut,dar na, fiecare face ce vrea cu banii lui. Eu personal am facut OC la R9 280x-ul meu, frecventa stock a gpu-ului e 1020mhz, am reusit sa o urc pana la 1170mhz, mai sus nu merge ca da crash in jocuri etc, dar r9 e o placa batrana de acum,desi inca face fata jocurilor noi.

My Signature

Susținător al campaniei CSPlayer fără coduri!

sig.php?player_id=13877&background=rando
11r5beq.gif