Jump to content

Photo

De ce, si cum se fura invetarul de la CS-GO? (OUTDATED)

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 OFFLINE   HellScream

HellScream

Addict

• Astra Member
    • Member ID: 1,664
  • 386 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 11:16 AM

Salut, si la multi ani. Revin cu un nou tutorial, pentru a va face sa intelegeti CUM si care sunt cele mai folosite metode de a fura un inventar de la CS-GO.

Mergem pas cu pas, nu de alta, dar curand am "luat-o in freza". Era sa pierd tot inventarul, noroc, ca am fost pe faza, si am remediat problema. Cei care ma au in lista de prieteni stiu despre ce vorbesc. 

Incepem in primul rand, cu motivul. Nimic nu se face fara un motiv solid, in cazul nostru existand motivul cel mai vechi din lume, banii.  Da, banii, pentru ca obiectele din inventar pot fi convertitie, in bani reali, si aici vorbesc de paypal si nu de steam wallet.

Exista site-uri, unde pentru un pret mai mic decat in steam market, poti vinde item-uri, contra banilor reali. Exemplu, am un skin de 300 $ si il dau pe bani reali cu 200. Aparent pierd 100, dar in realitate, castig 200 din ceva in ce nu am investit nimic. Cei 200 sunt bani, care imi intra mie direct in cont, fara sa fiu obligat sa cumpar jocuri sau alte chestii de pe steam cu aceasta suma de bani. 

Acum, ca stim ce ii impinge pe unii sa fure inventare, exista 2 categorii de piraterie. Le discutam pe rand, si vedem ce e cu ele.

1) Piraterie din interiorul steam

Aici nu discutam foarte mult, pentru ca nu mai este atat de utilizata aceasta metoda.

Cum se face? Simplu, pun un item la trade cu tine, dar defapt acel item nu imi apartine. 

Se face cu banalul inspect element. Vedeti pozele mai jos (asa cum imi adaug eu item-uri, similar se face si la trade) :

Am inventarul meu ORIGINAL

29bv41.jpg

Acum am gasit niste item-uri care sa coste mult (nu ma intereseaza daca imi plac, sau sunt frumoase, ideea este ca VALOREAZA BANI)

kohu1.jpg

Acum imi insusesc acest inventar. Se face cu simplul inspect element, din chrome, mozzila, etc. 

2vjrf2f.jpg

Ok, asta este pe browser, si NU ARE NICI UN EFECT asupra invetarului meu, un simplu refresh la pagina, si totul revine la normal. DAR, asa se face si in aplicatia STEAM, la un trade. Eu pun la trade un item care nu imi apartine, si tu pui la trade un item din inventarul tau. Buba apare cand dam trade. Mie imi ajung item-urile tale, dar la tine ajunge sufletul maimutei turbate.....ca itemul care tu il vezi ca fiind al meu, este defapt la alt cineva....si nu imi apartine. Mersi pt item-uri. In cel mai bun caz, la tine ajunge item-ul pe care l-am alterat eu. In cazul prezentat, o capsula de stikere si cateva skinuri de 0.04 $. Tu bucuros ca faci rost de cutite, si arme frumoase, te alegi cu nimic. 

Acum, daca eu te-am prostit cu metoda asta, ai noroc. Totul este in interiorul Steam, si exista log-uri. Imi faci raport, si iti recuperezi pierdearea, pentru ca la manipulare, raman log-uri pe contul meu, ca am facut trade cu un obiect care nu imi apartine sau l-am alterat. 

Acum, metoda 2, metoda care ne DOARE cel mai tare. 

ATENTIE. Steam-ul nu raspunde de ce faci tu in afara contului. In nici un caz stem-ul NU RASPUNDE DE CUM ITI TII SECURITATEA CONTULUI. 

Aici intervine faza cu linkurile. Pe scurt, acum, si detaliez mai jos. Te fac sa dai click pe un link, iti incarc in sistem o aplicatie, care te face sa dai trade automat cu mine. Eu am o aplicatie similara, dar care ma face da dau accept automat, la orice oferta de trade CATRE MINE, nu DE la mine. Tot ce inseamna incoming offer, este acceptat automat. 

Bun, acum hai sa detaliem, cele mai comune metode sa te fac sa dai click, si cele mai comune extensii care te pot lasa fara inventar. ( metodele sunt nenumarate, cati raufacatori, atatea metode). 

Metode bazate pe dorinta de a fura:

Steam wallet free codes

Knife generator

Item generator

Item duplicator

Item haks

etc.

Metode bazate pe naivitate:

Hai sa facem trade, uite ce item frumos am.

Ia uite, vezi ce item am facut pt workshop? Iti place?

Hei, vrei sa faci bani , uite cum se face. Citeste documentul asta.

Stii, facem inscrieri in clan, nu vrei si tu? Te inscrii pe linkul asta (e extrem de proasta metoda dar functioneaza)

Ok, cam asa va puteti pacali. Haideti sa vedem, totusi CUM sunteti furati?

Pai, treaba e destul de simpla. Vrei un anumit hack...ceva executabil. Sau chiar un generator de cfg-uri, no matter what. Este extensie exe (fisier executabil). De unde stiu eu  ca aplicata X face ceea ce spui tu sa faca? 

Aici e simplu, si scurt. Dar exista si fisiere, care aparent sunt total inofensive. 

Haideti sa va explic extensiile cele mai comune, care sunt modificate pentru a va fura de ceva, nu doar inventar de joc, dar si alte date personale.

1) PDF. PDF-urile pot fi alterate. Stii acele fisiere pdf, care au in interior chestionare, sau formulare de completat, si nu va lasa sa treceti mai departe daca datele nu se coreleaza , un exemplu bun sunt declaratiile fiscale (cei din domeniu stiu despre ce vorbesc). In realitate, exita un mic soft in spatele acelui pdf. La fel cum fac un program pentru a corela datele din interiorul fisierului, la fel de bine fac un soft, care sa "se joace" cu steam-ul tau.

2) SCR . Tipul de fișier SCR este în primul rând asociat cu " Script " . În noiembrie 2007, extensia de fișier SCR a început să fie utilizat pentru a transmite virusi . Ca un script sau un screen saver , acest fișier poate executa alte fișiere care transporta virusi . Problema este ca daca deschidem acest fisier, vedem o poza cu presupusul inventar al celui cu care vrem sa facem trade. In realitate, in spate, se executa o secventa de program, care face trade automat la tot inventarul nostru.

3) ZIP (nu confundati cu RAR). Acest tip de arhiva, permite executatrea de cod in afara arhivei. La fel, deschizi arhiva, sa vezi pozele cu inventarul hotului, si la fel, faci trade in secunda 2, cand deschizi steam-ul.

In concluzie....te prostesc sa vezi chiar si o poza, si iti fur tot inventarul. 

Acum partea cea mai trista. Dupa o faza de genul asta, chiar daca imi faci raport, STEAM-ul NU SE BAGA, chiar daca se lauda ei ca da, avem noi grija, etc. In realitate sunt doar BALIVERNE, pentru ca NU iti vor inapoia inventarul si nici cel raportat nu va patit nimic.

De ce? Foarte simplu. Eu, ca hot spun foarte clar: " Nu stiu nene, eu am dat accept, am crezut ca e donatie". 

Steam-ul spune clar:" Te-am pus noi sa faci click pe toate tampeniile?"

Si uite asa, vrei sa faci trade, si ramai fara nimic.

Acum, au introdus porcaria aia de regula ca trebuie sa tii in inventar un obiect 7 zile, pana sa faci trade. Asa si ce? Cu ce ma incurca pe mine, ca hot, faza asta? Ti-ai luat teapa, obiectul este la mine, DEFINITIV, si dupa 7 zile il vand. Da, imi intarzii profitul cu 7 zile. Mare branza. Mai mult timp pentru mine, sa acumulez item-uri de la copii frustrati care vor item-uri gratis si alte prostii.

Cam asta este mentalitatea, si ca sa va convingeti, va spun ca pus pe net, un film COPIAT (nici macar nu e al meu), in care se prezinta un knife generator, pentru cs-go. In descriere am pus un program, o prostie de exe, care vezi doamne iti baga cutite scumpe in inventar. In realitate  acel soft, este inert, nu fura, nu nimic, doar imi transmite mie, o validare, ca a fost accesat , id-ul de steam a celui care a rulat programul, apoi se sterge singur. In urma acestui experiment, am avut surpriza ca puteam fura peste 2000 ( DOUA MII) de inventare, dintre care 300 din ROMANIA,  in mai putin de 72 de ore. 

Prostia , dorinta de imbogatire, si fuga dupa statut, chiar si in mediul virtual nu are margini. 

In final va mai spun una, gasita ieri, care te lasa si fara bani. 

Uite, vrei 300 de cutite si 400 de cutii cu tot cu chei, direct la tine in inventar? Fa cere la id-ul X, si spune ce item-uri vrei, si vei primi oferta de trade. Tu doar dai accept, si totul e ok.

Bun, acum....vine partea cea mai amuzanta. Ai o porcarie de survey. Problema e ca nu apare un singur survey, apar cam 5-6. Pe site spune....daca nu merge din prima, mai incearca.

Bun...le faci PE TOATE, ca mereu iti spune sa mai incerci. Aceste survey-uri SE PLATESC. Cu bani de pe telefonul mobil.  Tot copilul cade in plasa cu " Trimite GRATUTI SMS la numarul XYZ. Nu costa NIMIC, taxa pentru un sms este de 3 euro FARA TVA. Daca doresti sa opresti acest serviciu, trimite SMS cu STOP la numarul XYZ. Este GRATIS, taxa fiind de 5 euro fara tva."

Bun, e gratis dar te scutura de niste euro buni. La final, dupa ce iti fac portofelul ceapa ( il deschizi si iti dau lacrimile), iti trimit cate o extensie explicata mai sus. Si surpriza, inventarul tau e dus pe apa sambetei. Si fara bani si cu inventarul furat. 

Ultima metoda, merge foarte bine, in europa NU LA ROMANI. 

In concluzie. MARE GRIJA LA TRADE-uri. Nu faceti trade, decat fie cu cine cunoasteti, fie pe site-urile cu renume. Desi si acolo, exista riscuri.

Scuzati exprimarea care poate parea ingamfata, dar asa se prezinta mentalitatea celor care comit fapte de genul asta. O mentaliate plina de ego, se cred invincibili, si pe buna dreptate, fura de la altii, si fac bani, fara sa poate fi trasi la raspundere. Cel putin momentan.

Ok, suntem furati prin mii de metode, dar cum ne protejam? Raspunsul poate parea banal. Avem medii virtuale de lucru. Gen, Virtual box. Acolo un live cd, cu un windows, si un cont de steam, facut la plesneala. Un cont fake, gol, chel. Rulati fisieul in Virtual box, si vedeti daca se da oferta de trade, din contul gol. 

Daca nu vreti sa va complicati, vedeti ca exista de la COMODO ANTIVIRUS, un produs gratui, care se chiama VIRTUAL DESKTOP. Intrati de acolo, pe link-ul respectiv, si rulati fisierul. Daca ceva nu e ok, din interiorul antivirusului nu scapa. Cei care nu doriti sa folostiti metodele prezentate mai sus, rulati aplicatiile in sandbox-ul antivirusului. Daca nu e ok, aplicatia nu pleaca. Sau daca ruleaza, nu transmite nimic, pentru ca va fi oprita de antivirus. 

• SuperMario, tommytza, AmBiTiOn and 15 others like this

#2 OFFLINE   vasile

vasile

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 2,211
  • 750 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 12:41 PM

instructiv. O sa il mai citesc de doua, trei ori. Oricum, din principiu, nu fac trade si nici nu dau accept la necunoscuti. Frica pazeste bostanaria :)

#3 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 12:55 PM

Excelent! Ma bucur ca ne-ai prezentat metodele ca sa cunoastem posibilele abordari si sa stim sa ne ferim de scammeri.

My Signature
Posted Image

#4 OFFLINE   r3buT-

r3buT-

OneTapDeag

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,276
  • 969 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 15:56 PM

Oricum steam a venit in ajutorul nostru:) a adaugat casule cu cod de verificare nu stiu exact cum se numesc..in termeni oficiali..dar daca vrei sa faci trade cu cineva gen ...imi place lama lu skyline si vreau sa'i fac o oferta pentru ea ... Dupa aranjarea ofertei...treb sa completezi campul cu cifre litere si etc... Din imaginea data ...deci faza cu virusii momentan nu mai merge :)
  • Stavros likes this
My Signature

rebut1.png                                                                                               

sig.php?player_id=3996&background=random

Respecta pentru a fii respectat :smile:

#5 OFFLINE   HellScream

HellScream

Addict

• Astra Member
  • 386 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 19:25 PM

nu vreau sa te dezamagesc, dar inca merge. Tu practic imi donezi mie obiectele, nu eu fac cerere pentru ele.

#6 OFFLINE   Sphinx

Sphinx

Astra Tech

• A▼Tech
    • Member ID: 1,750
  • 1,001 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 20:04 PM

s-a introdus captcha pe steam trading

• SuperMario and Stavros like this
My Signature

police.gif

#7 OFFLINE   Hitman

Hitman

ASTRA TEAM

• Members
    • Member ID: 2,248
  • 148 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 20:15 PM

smecheriile astea sigur au fost introduse de romani :))))))

Multumim de sfaturi

My Signature

"Nu va pot invata violenta, pentru ca nu cred in ea. Pot sa va invat doar sa nu plecati capul in fata nimanui, chiar cu pretul vietii voastre. "

graphic.png

#8 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
    • Member ID: 2,545
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 20:38 PM

dupa ce am pus cutitul la trade pe csgolounge, au tabarat pe mine cereri de prietenie... Numai azi 18 bucati ! Majoritatea profile private. Cele care nu erau, aveau in comment... "-rep F%&%$&$  skammer!" , "fisher" , alea-alea...   + ca aseara unu zicea ceva (nu le am asa bn cu engleza ,dar le baigui nitel) vrei sa vezi ce am in inventar? Daca vrei ceva de acolo da click pe ceva cu screen sau nush ce... Deci block all sa am putina liniste

• SuperMario and Hitman like this

#9 OFFLINE   Syl3

Syl3

Addict

• Astra Member
    • Member ID: 2,862
  • 483 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 21:08 PM

si eu la fel cand pun ceva la vanzare 5-6 pe zi imi dau add si zic sa dau click pe nu stiu ce link ca au un prieten si nu poate da add,deci block la toti si multumim ca ne-ai explicat

• SuperMario and vasile like this

#10 OFFLINE   vasile

vasile

Astra Team

• Astra Member
  • 750 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 23:13 PM

white..pune cutitul pe market steam..o sa astepti o tara..o sa te usture fundul la comision .. insa nu o sa ai surprize :)

#11 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
    • Member ID: 2,545
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 12 January 2015 - 23:54 PM

L-am dat pe market cu-15%, dar nu mai conteaza. Am scapat de asa zis "prieteni"

• vasile likes this

#12 OFFLINE   vasile

vasile

Astra Team

• Astra Member
  • 750 posts
  • Tara :

Posted 13 January 2015 - 09:09 AM

bravo !

#13 OFFLINE   Claudia

Claudia

Astra Lady

• Astra Lady
    • Member ID: 2,972
  • 7 posts
  • Tara :

Posted 13 January 2015 - 20:00 PM

mai este un link, care te invita la nu sti ce cupa,in momentul in care dai click pe el se va bloca steam,cat iesi de pe steam si reintri iarasi, nu mai ai nimic in inventar ,si nici macar nu vezi cu cine ai facut trade

• vasile likes this

#14 OFFLINE   r3buT-

r3buT-

OneTapDeag

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,276
  • 969 posts
  • Tara :

Posted 13 January 2015 - 21:35 PM

report si block :)

My Signature

rebut1.png                                                                                               

sig.php?player_id=3996&background=random

Respecta pentru a fii respectat :smile:

#15 OFFLINE   KaRmA

Veteran Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,286
  • 185 posts

Posted 14 January 2015 - 00:23 AM

Un topic scris excelent! Felicitari si multumim!

My Signature
Tragedia materialismului constă în faptul că nu poate înţelege ce este materia.

#16 OFFLINE   HellScream

HellScream

Addict

• Astra Member
  • 386 posts
  • Tara :

Posted 14 January 2015 - 07:08 AM

#Claudia. Da, corect, am uitat sa mentionez asta, dar.....aici ai sanse mari sa recuperezi inventarul. Ai fost invitasta, cu mesaj pop-up DIRECT prin interfata Steam. Aici nu esti tu vinovat. Tu ai vrut sa participici la o competitie. Raman log-uri pe conturi. Atat al tau, cat si al celui la care ajung obiectele tale. Asta e mai simplu de rezolvat. 

#17 OFFLINE   m@ryo tiger

m@ryo tiger

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 2,876
  • 361 posts
  • Tara :

Posted 05 March 2015 - 12:42 PM

Multumesc pentru intrebare o sa tin minte :)

My Signature

510_1002.png

#18 OFFLINE   DANYTO

DANYTO

Astra Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,899
  • 146 posts
  • Tara :

Posted 05 March 2015 - 16:18 PM

De ajutor acest topic , multumesc !