Jump to content

Photo

Lamuriti-ma va rog !

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,463
  • 1,924 posts

Posted 07 July 2016 - 15:27 PM

am achizitionat 4 bilete de avion ,iar costul total este 649.91 de euro ( dupa cursul euro de la BNR, inseamna 2936.81 RON), dar pretul biletului este de 3140.66 RON .Am sunat la companie , si mi-au spus ca la ei cursul euro este de 4.8 RON (4.5 la BNR). Este posibil asa ceva? Este o "magarie" ?
  • Vaisuc likes this
My Signature
Posted Image

Oamenii mari numesc ruşine faptul de a pierde şi nu cel de a înşela pentru a câştiga.
Niccolo Machiavelli

Ambition is so powerful a passion in the human breast, that however high we reach we are never satisfied.
Niccolo Machiavelli

#2 OFFLINE   ηєвυηα

ηєвυηα

Naughty Biatch

• Astra Lady
    • Member ID: 2,736
  • 2,739 posts
  • Tara :

Posted 07 July 2016 - 15:32 PM

Sunt unele banci, sau companii (nu mai stiu care dintre cele 2), care-ti aplica o taxa anume in momentul in care faci o plata in lei la o factura in euro...

Plata a fost facuta cu card-ul banuiesc.

Vezi pe contul online (banuiesc ca ai internet banking), la tranzactie ar trebui sa-ti afiseze cursul euro la momentul in care s-a facut tranzactia.

Pe amazon parca mai era asa...sau nu mai stiu pe ce site.

• *Vik* likes this
My Signature
Posted Image
Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present.

#3 OFFLINE   The Blur

The Blur

Admin Astramania

• Sentry Cs-Go
    • Member ID: 2,474
  • 2,090 posts
  • Tara :

Posted 22 July 2016 - 14:31 PM

Îți mai adauga si taxe de vreo 15 euro. Le-ai luat in calcul? Nu ai primit mesaj de la bancă?

Trimis de pe al meu Lenovo S850 folosind Tapatalk
My Signature

524_1002.png

#4 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 22 July 2016 - 14:37 PM

Pot sa iti spun cum e la Amazon.

Daca imi comand ceva de pe Amazon.de, platesc mereu direct cu cardul de RON, desi produsele sunt afisate in EUR. In momentul in care platesti, Amazon te avertizeaza si intreaba: Cardul tau este in RON! Vrei sa platesti in RON sau in EUR?

Daca platesti in RON, conversia din EUR in RON se face la cursul Amazon, care e vreo 4,8.

Daca platesti in EUR, conversia se face la cursul BNR (sau al bancii, nu stiu exact). Oricum e un curs foarte apropiat de cel BNR.

Cred ca la fel s-a intamplat si la tine.

• Vaisuc likes this
My Signature
Posted Image

#5 OFFLINE   rav

rav

astra member

• Astra Member
    • Member ID: 2,979
  • 96 posts
  • Tara :

Posted 22 July 2016 - 14:41 PM

La cursul bancii Mario. Mai exista insa o varianta mai probabila - compania de la care s-a facut achizitia sa utilizeze propriul curs [mai mare decat cel de pe piata]. De asta e important sa citesti cu atentie fine-print-ul

#6 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,463
  • 1,924 posts

Posted 23 July 2016 - 14:52 PM

Multumesc pentru raspunsuri...
  • SuperMario likes this
My Signature
Posted Image

Oamenii mari numesc ruşine faptul de a pierde şi nu cel de a înşela pentru a câştiga.
Niccolo Machiavelli

Ambition is so powerful a passion in the human breast, that however high we reach we are never satisfied.
Niccolo Machiavelli