Jump to content

Photo

Ajutor restante :D

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,463
  • 1,924 posts

Posted 03 September 2016 - 12:20 PM

Salut ! 
Am 2 restante pe care mi-as dori sa le trec si nu am reusit sa rezolv aceste probleme. Daca are cineva timp ,bunavointa si se pricepe , il rog extrem de mult sa ma ajute :D . Promit ca dau o bere  !
https://s9.postimg.o...116906747_o.jpg
https://s16.postimg....301270943_n.jpg

Multumesc mult !

My Signature
Posted Image

Oamenii mari numesc ruşine faptul de a pierde şi nu cel de a înşela pentru a câştiga.
Niccolo Machiavelli

Ambition is so powerful a passion in the human breast, that however high we reach we are never satisfied.
Niccolo Machiavelli

#2 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 03 September 2016 - 13:32 PM

Astea le stiam pe de rost. In facultate am fost chiar si la olimpiada exact la Rezistenta Materialelor (ca de asta e vorba)

Si acum nu mai stiu nimic....

Sorry!

• *Vik*, kYnetYk and Vaisuc like this
My Signature
Posted Image

#3 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
  • 1,924 posts

Posted 03 September 2016 - 14:00 PM

:))))) stiu senzatia...acum ma uit si pe curs si tot nu-mi dau seama...

My Signature
Posted Image

Oamenii mari numesc ruşine faptul de a pierde şi nu cel de a înşela pentru a câştiga.
Niccolo Machiavelli

Ambition is so powerful a passion in the human breast, that however high we reach we are never satisfied.
Niccolo Machiavelli

#4 OFFLINE   Rhea

Rhea

Don't lose who you are!

• Banned
    • Member ID: 3,377
  • 1,123 posts
  • Tara :

Donator

Posted 03 September 2016 - 14:46 PM

Chiar exista cineva aici care cred ar putea sa te ajute (daca doreste, bine-nteles)
Am sa-l rog sa consulte forumul :)
  • *Vik* likes this
My Signature

Posted Image

#5 OFFLINE   Nuck Chorris

Nuck Chorris

Astra ELITE

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,029
  • 75 posts
  • Tara :

Posted 03 September 2016 - 15:31 PM

Le vrei rezolvate pe toate 3? doua din ce vad sunt identice :D

• *Vik* likes this

#6 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
  • 1,924 posts

Posted 03 September 2016 - 15:39 PM

Nu ma deranjeaza :)) , pot fi toate...Cea cu sectiunea cirulara, ma intereseaza mai mult :D

My Signature
Posted Image

Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli

#7 OFFLINE   pac_pac

pac_pac

Astra Member

• Members
    • Member ID: 3,760
  • 4 posts
  • Tara :

Posted 03 September 2016 - 19:30 PM

Salut,

In prima poza, problema 1.

E o problema de incovoiere clasica. In primul rand trebuie calculate reactiunile ce apar in cele doua reazeme. Asta se face facand suma de momente in raport de cele doua reazeme. Ecuatia sumei de forte pe verticala se pastreaza pentru verificare. 

Dupa, se fac cele doua diagrame de eforturi, pentru forta taietoare si momentul incovoietor. Tine cont ca pe portiunile pe care ai sarcina uniform distribuita aliura diagramei de taietoare este liniara (descrescatoare in cazul tau). Pe portiunile pe care nu ai sarcina uniform distribuita diagrama de taietore este constanta. AMBELE DIAGRAME (ATAT CEA DE TAIETOARE CAT SI CEA DE MOMENT) pleaca din zero si ajung la 0. 

Diagrama de moment este aria diagramei de forta taietoare. Pe portiunea pe care ai sarcina uniform distribuita diagrama de moment este parabolica "tine apa". Dupa ce faci diagrama de moment determini sectiunea periculoasa ca fiind ce ain care momentul incovoietor este maxim (in modul), si pui conditia ca tensiunea aparuta in sectiunea periculoasa sa fie egala cu tensiunea admisibila. Relatia lui Navier. din egalitate ies dimensiunile sectiunii. 

Problema 2.

E o problema de solicitari compuse. Ai un arbore cu doua roti ce se sprijina pe doua lagare (rulmenti). Suporta 3 solicitari:

a) Un moment de torsiune ce tine intre cele doua roti si care este egal cu forta ce actioneaza pe prima roata * raza rotii respective. Bineinteles, el se inchide cu momentul de torsiune dat de a doua roata si care este egal cu forta rotii 2 * raza rotii doi.

b) un moment incovoietor in plan orizontal dat de forta roatii 1 si care este egal cu forta rotii unu ori distanta pana la primul lagar (vorbesc de valoarea maxima a momentului);

c) un moment incovoietor in plan vertical dat de  forta rotii 2 si care este egal cu forta rotii doi ori distanta de la roata la lagarul doi (vorbesc de valoarea maxima a momentului);

Dupa ce faci cele trei diagrame de moment, determini sectiunea periculoasa. Suma patratelor momentelor INTR-O SECTIUNE trebuie sa fie maxima.

Dupa, aplici teoria a treia sau a patra de rezistenta (in functie de cea pe care ti-o cere problema/ ce ati lucraat la seminar) si egaland cu tensiunea admisibila gasesti diametrul arborelui. 

Spor!

• *Vik*, The Blur, DOri and 1 other like this

#8 OFFLINE   Rhea

Rhea

Don't lose who you are!

• Banned
  • 1,123 posts
  • Tara :

Donator

Posted 03 September 2016 - 19:37 PM

A facut si primul post pe forum cu ocazia asta, deci nu-i rau :)))

• The Blur likes this
My Signature

Posted Image

#9 OFFLINE   pac_pac

pac_pac

Astra Member

• Members
  • 4 posts
  • Tara :

Posted 03 September 2016 - 20:00 PM

Nici n-o sa am foarte multe posturi, sunt un membru mai tacut :)

#10 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
  • 1,924 posts

Posted 03 September 2016 - 20:16 PM

Multumesc :D , am sa incerc sa le rezolv, revin cu un feedback si-o bere !

My Signature
Posted Image

Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli

#11 OFFLINE   Rhea

Rhea

Don't lose who you are!

• Banned
  • 1,123 posts
  • Tara :

Donator

Posted 03 September 2016 - 20:27 PM

Si-un nectar de piersici pentru mine, te rog! :)

• *Vik* likes this
My Signature

Posted Image

#12 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
  • 1,924 posts

Posted 03 September 2016 - 20:46 PM

:D Desigur ,si-un compot pentru tine :P Multumesc din nou !

• Rhea likes this
My Signature
Posted Image

Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli

#13 OFFLINE   pac_pac

pac_pac

Astra Member

• Members
  • 4 posts
  • Tara :

Posted 03 September 2016 - 21:02 PM

Stai linistit cu berea, bea-o cu prietenii daca treci examenul. Ma bucur ca am putut sa-ti dau o mana de ajutor.

#14 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 04 September 2016 - 01:31 AM

Uite aici, vik:

http://www.utilajutc...arti/rm2003.pdf

Pe langa o scurta introducere la fiecare capitol, ai si probleme rezolvate, foarte asemanatoare cu ale tale.

PS: mai sunt si alte linkuri, trebuie doar sa cauti dupa "probleme rezolvate rezistenta materialelor"  :)

• *Vik* likes this
My Signature
Posted Image

#15 OFFLINE   *Vik*

*Vik*

Astra Team

• Astra Member
  • 1,924 posts

Posted 04 September 2016 - 08:10 AM

Stiu Mario, am cautat si-am gasit (sunt hieroglife pentru mine) ...dar RM-ul este singurul curs care nu mi-a placut si nu am invatat...nu stiu nimic.  Ma descurc eu :razz: ...MUltumesc mult baieti si fete !

My Signature
Posted Image

Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli

#16 OFFLINE   Rhea

Rhea

Don't lose who you are!

• Banned
  • 1,123 posts
  • Tara :

Donator

Posted 04 September 2016 - 11:24 AM

Succes la restanta! 

• *Vik* likes this