Jump to content

Photo

Sugestie legata de Laptop Asus

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 OFFLINE   Five

Five

Veteran Member

• Astra Member
    • Member ID: 1,340
  • 240 posts
  • Tara :

Posted 03 November 2016 - 23:07 PM

As vrea sa știu dacă deține cineva un laptop din gama Asus sau mai precis modelul Asus Gl752Vw-T4015D. M-ar interesa sa îl achiziționez, însă am reținerile mele. Daca aveți ceva păreri sau sugestii legate de "performanta" modelului, as fi bucuros sa mi le împărtășiți și mie. De asemenea, dacă aveți alte sugesti de laptop-uri pentru utilizare multimedia (editări foto-video/jocuri/filme etc) sunt deschis sa încerc și alte variante, dar sa nu depășească 4000 lei.

Numai bine!
  • Vaisuc likes this
My Signature

"Tough times don't last, tough people do"

#2 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,255
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 04 November 2016 - 14:39 PM

E foarte simplu in a alege ceva , am vazut ca te intereseaza pentru editari foto-video , daca vrei intr-adevar doar pe partea de business daca cu asta te ocupi si nu o faci doar de fun pentru tine personal , iti recomand din start macbook pro , diferenta dintre un macbook si orice alt laptop este simpla ca e gandit pt profesionisti si pt a face treaba la timp intr-un timp mult mai scurt de aceea si macos-ul este mult mai bine optimizat.

Ca minusuri la laptop-urile Asus si mai ales ROG , stiu si eu sunt fan arata bine si sunt performante , dar majoritatea ajung in service-uri sau se strica ceva la ele foarte repede indiferent ca este un laptop de 10mil sau 150mil ultimul asus rog :smile: Pentru ca ele sunt cunoscute pentru marketing si gaming la Asus ROG dar in spate stau foarte multe probleme. Ca alt minus degeaba e super tare procesorul si placa video , daca ram-ul putin , 8GB ar cam trebui mai multi daca esti pe windows , iar alta idee e ca degeaba are cifre mari si gpu de 4GB daca nu are un SSD ca fisierele si alte chestii , sa se miste mai rapid , pe pcgarage si emag am vazut ca nu sunt incluse in pachetul laptop-ul de 4100 lei asta , deci asta ar fi un mare dezavantaj la fel ca si ram-ul chiar daca e ddr4 :smile:

Vezi ca majoritatea modelelor , ca sfat , au drivere ce merg si au fost facute doar pt windows 10 , deci in caz ca tu ai acasa vreun win7 sau 8 licentiat cumparat , nu o sa iti mearga anumite drivere spre deloc , depinde de noroc , pe el corespunzator.

Daca vrei performanta si pe parte de ediitari foto-video si gaming de obicei faci anumite compromisuri pe anumite parti , desi partea cu filme orice placa onboard la orice laptop duce filme si video-uri pana la rezolutia ecranului laptop-ului respectiv deci asta nu ar fi o problema pentru tine cu o placa video dedicata.

Daca vrei da-mi niste detalii mai complete despre ceea ce vrei sa faci pe el sau sa joci si ti-as putea recomanda ulterior altceva pe windows daca nu te intereseaza mai mult partea de lucru pe editari unde intr-adevar pe macos nu ai atat de multe optiuni ca si jocuri sa le rulezi , oricum ar trebui sa te axezi pe firme ce au oferit in timp nu doar calitatea "materialelor" ci rezistenta adica sa fie workstation-uri rezistente in timp.

LE: Adaug faptul ca la partea cu gaming conteaza daca vrei sa joci cs go sau gtv 5 pe full hd cu toate la maxim :) asta ar fi o diferenta majora.

• Five likes this

#3 OFFLINE   moon

moon

Astra Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,587
  • 139 posts
  • Tara :

Posted 04 November 2016 - 21:44 PM

eu nu iti recomand nici un laptop pentru jocuri. Daca vrei sa te joci iti cumperi desktop daca vrei sa faci orice altceva care nu implica sa stai pe calc mai mult de 3-4 ore iti cumperi laptop

• Five, robert_x25 and Cosmin-8- like this

#4 OFFLINE   robert_x25

robert_x25

Admin jR

• Helper Cs-Go
    • Member ID: 2,304
  • 1,093 posts
  • Tara :

Posted 05 November 2016 - 07:35 AM

cum a spus si mralin, trebuie sa alegi five, foto-video: laptop, cs go sau alte jocuri: categoric desktop, poti schimba in el orice care nu merge, cand vrei.

• Five likes this
My Signature

506_1002.png

#5 OFFLINE   Five

Five

Veteran Member

• Astra Member
    • Member ID: 1,340
  • 240 posts
  • Tara :

Posted 05 November 2016 - 12:58 PM

Laptopul m-ar interesa pentru foto-video și ocazional jocuri, însă am nevoie și de portabilitate . M-am tot uitat peste site-urile din România însă nu am găsit alt laptop mai bun ca asta care sa nu depășească 4000 lei. Cele de la Apple sunt peste și de aceea le-am cam exclus din selecție. Desktop o sa îmi iau în viitorul apropiat, însă prioritățile sunt altele momentan. Păreri am tot cautat și pe net legate de produsul amintit mai sus și singura "buba" ar fi lipsa SSD-Ului. Nu am folosit niciodată marca Asus și de aceea întrebăm legat de calitatea produselor lor.
My Signature

"Tough times don't last, tough people do"

#6 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,255
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 05 November 2016 - 15:28 PM

Daca a vrut portabilitate si o parere si/sau exemple de alte laptop-uri , calculatorul era exclus din discutie automat :))

In 4000-4000 si umpic , gasesti modele care sa aiba si ssd-uri si/sau ram mai mult.

Ti-am zis cam ce ar fi de Asus si de modelul asta.La alte firme gen Dell , HP gasesti cam aceasi configuratia dar ori cu 16gb ram ori cu ssd maricel.

Daca esti interesat fix de modelul ala cel mai mic pret e acum la altex , e "oferta" de Black Friday cica la 3999 Ron , restul preturilor sunt la 4500 ron la acest model. 

O zi buna. :)

• robert_x25 likes this

#7 OFFLINE   dani/xYz

dani/xYz

Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,184
  • 156 posts
  • Tara :

Posted 06 November 2016 - 01:20 AM

Daca tot dai 4000 pe ceva nu te calici la 2-300, ssd-ul , nu-i bai, il pui dupa, e user replace, adica iti trebuie o surubelnita cruce mica, si macar o "mana dreapta" (intelegi unde bat). Eu am un Asus i7 cu gt820 (X552L), pot zice ca-i fiabil, e pe mana copiilor de aproape 2 ani.

Ssd-ul zic ca te-ar ajuta la autonomie si cam atat, vb. de un laptop, vrei jocuri , mergi pe un pc.

Poti juca relativ ok si pe laptop insa trebuie sa ai musai alimentator infipt (sa mergi in full-power pe placa video)=> desktop, iarasi, vrei sa joci online (musai cablu "de net infipt", latenta mica)=>desktop, sa continuii.. :grin:

La ce laptop-uri mi-au trecut prin mana in service as zice ca Asus, ca si firma, sunt destul de fiabile, INSA, indiferent de brand daca vrei sa-ti iei un "avion" risti foarte mult, toti, de dragul marketingului, au produsele (astea , "avioane" ) insuficient dezvoltate si au probleme dupa iesirea din garantie.

Mai bine stai cuminte si de 4000 iti iei un desktop relativ ok. pt jocuri (un i5 cu gtx950, e mai nou ca gtx960 , mai ieftin si foarte aproape ca performante, iar un i5 de desktop as zice ca "bate" un i7 de laptop) si pt. editare video un laptop rezonabil/choir caci il folosesti mai ales pt. portabilitate

• Five likes this