Jump to content

Photo

Probleme cu perifericele

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 OFFLINE   Cata.S

Cata.S

Astra Member

• Members
    • Member ID: 3,811
  • 9 posts
  • Tara :

Posted 06 November 2016 - 16:17 PM

Salut! De cateva zile intampin o problema legata de periferice(mouse,casti,tastatura).O inceput mouse-ul sa mi se stinga daca il ridic sau ii misc cablu,la inceput am crezut ca doar mouse-ul ii de vine dar dupa ce mi se stinge mouse-ul patesc sa mi se stinga si tastatura si castile.Rezolvarea e ca scot usb-urile acestora si le introduc iara sau le schimb intre ele.

#2 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,255
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 06 November 2016 - 16:51 PM

Incearca sa scoti perifericele lasi doar mouse-ul si dezinstalezi pe rand driverele la fiecare , chiar daca nu sunt de firma si nu ai o interfata mai "speciala" pt ele , nu e problema ca o poti face din windows din control panel de la device-uri :) dupa ce ai facut asta ar trebui sa iti mearga fara probleme.

Sent from my iPhone using Tapatalk

#3 OFFLINE   SylveRR

SylveRR

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,287
  • 124 posts
  • Tara :

Posted 06 November 2016 - 18:49 PM

Vezi device menager la USB-uri ai acolo la proprietati allow this pc to turn off this device , toti o avem bifata   , debifeaz-o .

Sa nu fie probleme cu sursa sa nu mai alimenteze bine usb-urile nu am idee.

• mR ALiN likes this

#4 OFFLINE   Azmath

Azmath

Astra Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,333
  • 119 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 09:44 AM

Cel mai bine posteaza aici componentele (denumire si eventual vechime). Poate fi si placa de baza mai ales daca e veche. Poti sa te uiti pe ea sa vezi daca ai ceva condensatori deformati/umflati. Daca era doar un USB, intelegeam, dar toate, deja e alta problema acolo. De curiozitate, ai instalat ceva recent, adaptor wireless sau ceva de genul? 

• mR ALiN likes this

#5 OFFLINE   Cata.S

Cata.S

Astra Member

• Members
  • 9 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 16:35 PM

Am incercat cu dezinstalarea drive-urilor si tot asa patesc, dar am conectat alt mouse si nu mi se mai sting perifericile, cred ca era de la mouse(steelseries sensei, cam de 4 ani il am), iar placa de baza am cumparat-o acuma 2 ani ,castile sunt somic G941 de un an le am .Nu am instalat nici un adaptor wirless

• mR ALiN likes this

#6 OFFLINE   Azmath

Azmath

Astra Member

• Astra Member
  • 119 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 16:59 PM

Ai incercat sa debifezi ce ti-a scris SylverRR? E ciudat ce spui sa fie vina mouse-ului din moment ce atat timp nu s-a intamplat.

• mR ALiN likes this

#7 OFFLINE   Cata.S

Cata.S

Astra Member

• Members
  • 9 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 18:32 PM

Am incercat sa misc firul din capatul mouse-ului si de acolo vine problema , at cand il misc se stinge si numa daca il pun intr-o anumita pozitie, functioneaza.

#8 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 20:02 PM

Poti "improviza" sa-l faci sa mearga temporar sau e timpul pentru un upgrade :)

#9 OFFLINE   Wicked

Wicked

Owner Founder

• Administrators
    • Member ID: 1,313
  • 3,928 posts
  • Tara :

Posted 07 November 2016 - 20:05 PM

Am incercat sa misc firul din capatul mouse-ului si de acolo vine problema , at cand il misc se stinge si numa daca il pun intr-o anumita pozitie, functioneaza.

Cineva priceput si un aparat de lipit ti-l poate reface cablul in cateva minute .

Pana iei altul nou te mai tine firul inca atat , cu ocazia asta al si despaducheaza, ca ce vei gasii in el ,numa numa .

• kYnetYk and mR ALiN like this
My Signature

SUSTINATOR AL CAMPANIEI CSplayer FARA CODURI!
http://www.astramania.ro

102_1002.png

wolf.png

#10 OFFLINE   Azmath

Azmath

Astra Member

• Astra Member
  • 119 posts
  • Tara :

Posted 08 November 2016 - 12:30 PM

Sau, poti cumpara un cablu paracord din germania cu 18 euro aproximativ (transport inclus). Ce pot spune e doar ca eu imi pun pe fiecare mouse cablul respectiv, e atat de maleabil si usor incat ai impresia ca joci cu mouse wireless. Daca esti hotarat, iti pot da indicatii cum sa-l cumperi. Partea nasola e ca o sa trebuiasca sa cumperi si picioruse daca te hotarasti sa-l deschizi. Daca mouse-ul merge inca si esti multumit de el si nu vrei sa-l schimbi, ce ti-am propus eu cred ca o sa te coafeze cel mai bine. Poti sa folosesti cablul respectiv pe o multime de mousi, doar schimbi ordinea firelor si voala. 

#11 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 08 November 2016 - 14:37 PM

Cablu din acesta impletit exista la majoritatea steelseries-urilor deja aplicat ca strat peste firul mouse-ului , sa isi ia unul mai gros sa il puna peste la 20euro mi se pare mult pt ca in 130-150 lei isi cumpara rival 100 nou din magazin :) si e si bun si ieftin daca e sa o luam asa :)) ca un sensei e in jur de 300 depinde de unde il iei.

#12 OFFLINE   Azmath

Azmath

Astra Member

• Astra Member
  • 119 posts
  • Tara :

Posted 08 November 2016 - 16:26 PM

Aici vezi diferenta si ce inseamna ea. Zowie sunt cam singurii de pe piata care au cabluri care nu opun rezistenta. Parerea mea, merita 20 euro. Si sincer, rival 100, la ce senzor si clickuri jalnice ca si calitate are, nu merita mai mult de 80-100 lei. Ca sa ti repare cineva cablul iti ia 30-40 lei, piciorusele oricum le strici ca trebuie sa-l deschizi. Plus, nu stii ce lucrare iti face si cat te tine. Cum ziceam cablul asta il cumperi pentru multi ani, inca nu am auzit pe nimeni sa se planga de paracord, toti sunt extrem de multumiti pe ce au dat banii. Sensei e un mouse excelent, pus pe un hardpad ii pui in valoare senzorul cu adevarat.

• mR ALiN likes this

#13 OFFLINE   mR ALiN

mR ALiN

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
  • 365 posts
  • Tara :

Posted 08 November 2016 - 16:54 PM

Am avut Steelseries Sensei Na'Vi Edition si intr-adevar isi facea treaba foarte bine. :) Eu am zis de o varianta "ieftina" si destul de ok in banii ceruti de SS pentru produsul respectiv.

#14 OFFLINE   Cata.S

Cata.S

Astra Member

• Members
  • 9 posts
  • Tara :

Posted 09 November 2016 - 16:46 PM

Multumesc pentru toate sfaturile ,sincer nu stiu ce sa fac , nu cunosc pe nimeni care l ar putea repara ,o sa ma interesez ca sunt foarte multumit de acest mouse.Multumesc inca-o data .

• mR ALiN likes this