Jump to content

Photo

Technical Info

• Please log in to reply
276 replies to this topic

#81 OFFLINE   Ha0s

Ha0s

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,948
  • 294 posts
  • Tara :

Posted 18 December 2014 - 09:06 AM

Daca il iei de la Emag e bine ca il poti duce in 30 de zile inapoi daca nu iti convine ceva la el.

Daca il iei din alta parte vezi si tu conditiile de returnare.

My Signature
Posted Image

#82 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
    • Member ID: 2,545
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 18 December 2014 - 11:43 AM

Site-ul e cam fantoma, dar zice pe undeva "in 10 zile banii inapoi" daca nu-ti convine ceva. Monitorul e "open box", gen resigilate ca la Emag

#83 OFFLINE   The Blur

The Blur

Astramania

• Moderator Global
    • Member ID: 2,474
  • 3,103 posts
  • Tara :

Donator

Posted 18 December 2014 - 12:15 PM

e riscant pot aparea si altii.

exista un program Pixel Fixer. in unele cazuri a functionat. google mai multe detalii

My Signature

Posted Image

Posted Image

#84 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 18 December 2014 - 15:20 PM

Am citit. La unii s-a rezolvat problema, la altii... nu
Deci riscant...!

#85 OFFLINE   Hitman

Hitman

ASTRA TEAM

• Members
    • Member ID: 2,248
  • 148 posts
  • Tara :

Posted 18 December 2014 - 15:38 PM

Mai bine cauti ceva fara probleme daca tot ai bugetul ala..parerea mea

My Signature

"Nu va pot invata violenta, pentru ca nu cred in ea. Pot sa va invat doar sa nu plecati capul in fata nimanui, chiar cu pretul vietii voastre. "

graphic.png

#86 OFFLINE   Bogdan47CSA

Bogdan47CSA

Veteran Member

• Astra Member
    • Member ID: 2,812
  • 238 posts
  • Tara :

Posted 18 December 2014 - 17:36 PM

Nu-ti recomand,este prea riscant adica probabilitatea sa se intample(adica sa apara mai multi pixeli morti) este mai mare de cat sa nu se intample.

De banii care-i ai mai bine iti iei ceva nou si cu garantie,in cel mai rau caz daca are o problema sti ca poti sa-l returenzi la ei la service. :)

My Signature

2002 qespu.jpg 2014

Romania MARE,in vechile hotare,

ANTONESCU erou NATIONAL ! 1918

#87 OFFLINE   Blackjack

Blackjack

Addict

• Astra Member
    • Member ID: 1,515
  • 1,687 posts
  • Tara :

Posted 20 February 2015 - 21:44 PM

Depinde si cum ai noroc white slapsh si eu am avut monitor cu un pixel mort si nu am avut probleme cu el l-am schimbat ca era cam mic

Pixelii colorati nu sunt pixeli morti, sunt pixeli blocati, un pixel mort e negru, si totusi, chiar si pixelii "morti" pot fi resuscitati, am avut eu unul , am lovit putin cu degetul zona unde era pixelul  "mort" si si-a revenit.

My Signature

Susținător al campaniei CSPlayer fără coduri!

65_1002.png

#88 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 20 February 2015 - 21:58 PM

Consider ca ar fi normal ca acest topic sa fie inchis, din moment ce intr-un alt topic am zis ca am primit de la Mos Gerila un monitor de 24'

Nu am zis ca e un monitor Acer de 144 hz, la o valoare mai mare decat "resigilatul" asta cu pixel mort, dar se merita pretul, si,dupa multe batai de cap, am  reusit sa-l si pun la 144 hz....

]inainte era la 60.. si (mort) nu gaseam cum sa pun asta... Noroc de varul Goagal, ca m-a ajutat si mi-am setat cum trebuie monitorul

#89 OFFLINE   gungrave

gungrave

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,334
  • 339 posts
  • Tara :

Posted 29 March 2015 - 19:50 PM

Am fost prin oras si am vazut tableta asta. Intrebarea mea este umatoarea : Avand sistem de operare windows eu pot lua un kit de istalare de la un progam ce merge  pe PC (de exemplu - photoshop) si sa il instalez pe tableta? In teorie ar trebui sa functioneze nu? Avand tot windows sistem de operare. 

Si a 2-a intrebare este : Stiu ca se gasesc "pixuri" (nici nu stiu cum se numesc) ce se pot folosi pe orice tableta/smartphone pentru a nu atinge cu degetul. Unde as putea gasi sa cumpar? Mie imi trebuie pentru a desena pe tableta in photosop, in caz ca imi voi cumpara si bineinteles in caz ca am raspuns favorabil la prima intrebare.

Multumesc anticipat!!!

My Signature

2rw2eu1.jpg

#90 OFFLINE   just_tequila

just_tequila

VIP

• Administrators
    • Member ID: 2,533
  • 506 posts
  • Tara :

Posted 29 March 2015 - 21:35 PM

Cu Intel Atom si doar 1Gb Ram (daca nu cumva e versiunea cu 2Gb) singura varianta de Adobe Photoshop care ar putea rula ar fi Lightroom 5.

My Signature

#91 OFFLINE   The Blur

The Blur

Astramania

• Moderator Global
  • 3,103 posts
  • Tara :

Donator

Posted 29 March 2015 - 22:55 PM

incearca samsung galaxy note. 10"

si pixul este touch pen

My Signature

Posted Image

Posted Image

#92 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 29 March 2015 - 23:02 PM

Blur, omul vrea ceva sa ruleze windows. Galaxy parca este numai pe Android.

La mine in firma tocmai introducem Win8 pe tablete, si am avut mai multe in teste. Pot doar sa spun ca sunt un fel de fite. Nu poti sa lucrezi productiv pe ele. Doar sa te lauzi poate in fata altora ca ai tableta. In rest nu e nimic de capul lor. Iar cand spui "Intel Atom", poti sa tragi apa. Adobe Photoshop sau Premiere au nevoie de procesor cand prelucreaza pozele/clipurile.

Eu unul zic sa nu te legi la cap cu tablete.

Pentru mine sunt asa:  desktop > laptop > tablete.

Deci daca vrei sa ai mobilitate, mai bine un laptop decat o tableta.

• kYnetYk likes this
My Signature
Posted Image

#93 OFFLINE   Mamaie*

Mamaie*

astra member

• Astra Member
    • Member ID: 2,366
  • 608 posts
  • Tara :

Donator

Posted 30 March 2015 - 05:48 AM

Acel "creion" Mario se numeste stilus. Si Da poti instala orice kit al oricarui program cu conditia sa fie pentru Windows mobile 8. Aceasta versiune este putin diferita fata de versiunile care ruleaza pe desktop/laptop. este pentru smartphon respectiv tableta.

Si bine' nteles sa se incadreze in cerintele hardware ale softului respectiv pe care doresti sa il instalezi.

My Signature

22578_101.png

Dictatura perfecta va avea aspectul unei democratii, dar va fi in esenta o inchisoare fara ziduri din care prizonierii nici macar nu-si vor dori sa evadeze.

Va fi un sistem de sclavie in care, prin consumerism si divertisment sclavii isi vor iubi stapanii.                              

#94 OFFLINE   The Blur

The Blur

Astramania

• Moderator Global
  • 3,103 posts
  • Tara :

Donator

Posted 30 March 2015 - 11:44 AM

Win 8 mobile este optimizata pentru telefon/tableta.  Ce este bun ca daca ai laptop,tableta si telefon pe win 8,le poti sincroniza.

Stilus= creion inclus la tableta,telefon cu varf special creeat pentru tipul de ecran la care este folosit.( are varful inlocuibil,pare a fi din plastic,sau un material adaptat... )

Touch pen = asemanator unui pix,la capatul sau se gaseste un "dop"  din material cauciucat,siliconat..

Dar cum spune Mario,mergi pe un laptop. ai procesor puternic,ram mai mare si o placa video dedicata.

Este adevarat are o greutate mai mare ca o tableta :)

In final alegerea iti apartine :)

My Signature

Posted Image

Posted Image

#95 OFFLINE   gungrave

gungrave

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 1,334
  • 339 posts
  • Tara :

Posted 30 March 2015 - 22:34 PM

Mda... am mai citit si eu  niste reviewuri pe net plus niste wikipedia si m-am convins. Nu este ceea ce caut eu desi calitate pret este destul de decent. Oricum multumesc pentru informatii! Se poate inchide topicul! 

My Signature

2rw2eu1.jpg

#96 OFFLINE   repo

repo

Astra Member

• Astra Member
    • Member ID: 3,363
  • 58 posts
  • Tara :

Posted 04 May 2015 - 19:47 PM

Pentru cei care au internet de la RDS prin PPPoE, acest post se refera la optimizarea MTU pe router si/sau pe computer.

1. Cauta in setarile routerului pentru partea de WAN si setati MTU la valoarea de 1492.
De obicei valoarea MTU default pe router pentru WAN va fi de 1480 sau 1500, dar modific-o in 1492.

2. Pe computer deschide o fereastra de Command Prompt cu drepturi de admin si executa comanda de mai jos (nu inchide fereastra, vei mai avea nevoie de ea):

netsh interface ipv4 show subinterfaces

Vei obtine ceva de genul:

MTU  MediaSenseState        Bytes In          Bytes Out             Interface
------  ------------------------       ------------       -------------            -------------
4294967295      1                       0                1051584           Loopback Pseudo-Interface 1
  1500                5                       0                        0               Ethernet
  1500                1                   9659295         1670991          Ethernet 2

(evident cifrele vor fi diferite in cazul tau)

Observa care este nume interfatei tale de acces la internet, in afara de cea cu Loopback, aceasta fiind cea care are numere mari la Bytes In si la Bytes Out.
In exemplu de mai sus numele interfetei este Ethernet 2, dar la tine va fi alt nume, aproape sigur.
Ceea ce se mai observa este ca valorea MTU pentru interfata este 1500, fiind tocmai parametru pe care va trebui modificat in cele ce urmeaza.

In aceeasi fereastra de Command Prompt executa comanda de mai jos, dar inlocuind Local Area Connection cu numele interfetei tale asa cum ai aflat-o mai sus:

netsh interface ipv4 set subinterface "Local Area Connection" mtu=1464 store=persistent

Valoarea care se foloseste in comanda pentru MTU este intr-adevar 1464, deoarece la aceasta se adauga dimensiunea headerului, care este 28, obtinandu-se de fapt 1492.

Am facut niste teste in cmd, am scris ping www.tp-link.com -f -l xxxx cu diferite valori, am observat ca la 1440 nu am loss deloc.

Asta inseamna ca eu in loc de 1464 ar trebui sa pun 1440? unde ar veni inca 28 de bytes adica 1468?

poza > http://i.imgur.com/83qndVO.jpg

#97 OFFLINE   Mamaie*

Mamaie*

astra member

• Astra Member
    • Member ID: 2,366
  • 608 posts
  • Tara :

Donator

Posted 05 May 2015 - 15:38 PM

Poate link-ul acesta te va lamuri ...

http://www.sevenforu...-mtu-limit.html

My Signature

22578_101.png

Dictatura perfecta va avea aspectul unei democratii, dar va fi in esenta o inchisoare fara ziduri din care prizonierii nici macar nu-si vor dori sa evadeze.

Va fi un sistem de sclavie in care, prin consumerism si divertisment sclavii isi vor iubi stapanii.                              

#98 OFFLINE   Katana

Katana

Members

• Astra Member
    • Member ID: 2,106
  • 956 posts
  • Tara :

Posted 15 January 2016 - 19:31 PM

de_island probleme spawn raman blocati chiar cu reluarea mapei

My Signature

I am the one .Don't weigh a ton. Don't need a gun to get respect upon the street

#99 OFFLINE   Octav1923

Octav1923

Admin

• Astra Admin
    • Member ID: 2,212
  • 832 posts
  • Tara :

Donator

Posted 17 January 2016 - 14:26 PM

Salut baieti,

Am si eu o problema mai dubioasa in ceea ce priveste conectivitatea la csgo1.astramania.ro .. si anume ca aceasta NU EXISTA!

Problema e la mine fiind clar ca serverul merge.

IP ul meu :

85.121.178.116

Steam ID:
STEAM_1:1:54798246

Cateva detalii :

La serverul 2 ( connect csgo2.astramania.ro ) ma pot conecta fara probleme .

La serverul 1 nu ma pot conecta ,

] connect csgo1.astramania.ro
Connecting to public(89.36.18.203:27015) ...
Retrying public(89.36.18.203:27015) ...

Ping din cmd in serverul 2 ( 89.36.18.202 ) OK ! - ScreenShot mai jos

Ping din cmd in serverul 1 ( 89.36.18.203 ) NO REPLY - ScreenShot mai jos:

astra1.jpg

astra1_Copy.jpg

Are cineva vreo idee de unde e buba ?

Porturile le am clar deschise reusind sa ma conectez la csgo2.astramania.ro

Variante Epuizate : RR STEAM , RR ROUTER  , RR PC , SCHIMBAT DNS URI , SCHIMBAT IP INTERN , INCERCAT FARA ROUTER ( PE DIRECT )

#100 OFFLINE   Cosmin-8-

Cosmin-8-

Astra Member

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 3,121
  • 673 posts
  • Tara :

Posted 17 January 2016 - 14:47 PM

Eu zic sa mai dai un ping pe google si cu -t ca sa vezi exact ce loss ai la pachete. Daca tot asa ai 4-5 bucati la rand timed out, inseamna ca provideru face reparatii sau s-a defectat de la ei ceva

ping google.ro -t

My Signature

Posted Image