Jump to content

Photo

Recomandare placa video!!

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
    • Member ID: 2,545
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 31 March 2016 - 18:44 PM

Important e si restul componentelor, zic eu.... Cu un intel q6600 si MB Asus P5KC, nu prea stiu care sa fie mai valabila. Doar domnu' kY imi poate spune, ca a avut ceva asemanator...

#62 OFFLINE   Tep

Tep

Veteran Member

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 3,464
  • 223 posts
  • Tara :

Donator

Posted 01 April 2016 - 09:58 AM

Ce ziceti merita unitatea asta la 800 lei? Se va comporta bine in cs go cu detalii pe high?

-Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2.4GHz 
-Placa video ASUS GeForce GTX 570 DirectCU II 1.28GB DDR5 320-bit 
-Cooler procesor Thermaltake Launches Contac 29 
-Placa de baza ASRock G41M-GS3 socket 775 
-Sursa Corsair Builder Series CX430M 
-Memorie Corsair XMS3 8GB DDR3 1333MHz CL11 Rev. A 
-Hardisk 160 GB

#63 OFFLINE   SuperMario

SuperMario

Astra Admin

• V.I.P.
    • Member ID: 1,462
  • 1,407 posts
  • Tara :

Posted 01 April 2016 - 11:06 AM

Eu unul sunt sceptic ca ti se va misca bine cu detalii pe high.

Placa video are vreo 5 ani. Procesorul mai mult. (nu ma refer la data cand le-ai cumparat, ci la data cand au aparut pe piata).

My Signature
Posted Image

#64 OFFLINE   serialmapper

serialmapper

ăla cu hărțile de cs

• V.I.P.
    • Member ID: 1,414
  • 1,514 posts
  • Tara :

Posted 01 April 2016 - 11:27 AM

Eu am q6600 si gtx 560 se gddr5 192 bit, CS:GO la setari grafice minime (si rezolutie1680x1050) se misca cam la 40-60fps pe astramania cand e full si sunt scene de lupta in campul vizual, in rest pe competitiv trece lejer de 100fps. Cand am overclockat cpu-ul au crescut fps cam cu 20. Din testele ce le-am facut constat ca cpu-ul este un pic bottleneck in acest tandem.

Vrei fps decent la setari mai mari incearca asa ceva. La care adaugi o placa video mai decenta gtx de la 700 in sus. Q6600 e un procesor bun, rezistent, dar depasit, e minimum requirements pentru CS:GO la ora actuala.

• kYnetYk likes this

#65 OFFLINE   sVen

sVen

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 3,527
  • 243 posts
  • Tara :

Posted 01 April 2016 - 11:39 AM

http://www.videocard.../gpu_value.html

My Signature

Posted Image

#66 OFFLINE   kYnetYk

kYnetYk

Astra Elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 1,660
  • 452 posts
  • Tara :

Posted 01 April 2016 - 15:10 PM

Important e si restul componentelor, zic eu.... Cu un intel q6600 si MB Asus P5KC, nu prea stiu care sa fie mai valabila. Doar domnu' kY imi poate spune, ca a avut ceva asemanator...

Ce spune serialmapper este exact ce am obtinut si eu in trecut 60 fps-uri in toiul luptei si pe la 110 fps-uri in rest  (doar ca eu tineam permanent Q6600 in OC la 3 GHz si placa video era GTX460 192 biti) si aceleasi setati video: grafica minima si rezolutia1680x1050.

P.S. Partea cu "domnu' kY" e extraordinara ! :thumbup:  O s-o pun in rama ! Atata respect mai rar ...

My Signature

Posted Image

#67 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 01 April 2016 - 16:06 PM

Avand in vedere diferenta de varsta , eu zic ca e meritat respectul...

#68 OFFLINE   d00mBring3r

d00mBring3r

Banned Member

• Banned
    • Member ID: 2,884
  • 280 posts
  • Tara :

Posted 03 April 2016 - 15:08 PM

Ori mergi pe GTX 750Ti ori pe R7 370, cam astea doua variante in jurul sumei tale.

Sau cauta un R9 270X SH ca le rupe capul in teste :smile:

#69 OFFLINE   Hipsy ♥ Absinth

Hipsy ♥ Absinth

Munca-i frumoasa ca femeia, evident la varsta a 3-a.

• Astra Member
    • Member ID: 1,921
  • 757 posts
  • Tara :

Donator

Posted 11 April 2016 - 19:07 PM

As dori o recomandare de placa video pana in 1.100ron, de preferat Amd. :)
My Signature

->My Steam Profile<-
tumblr_nklukmrP6H1s9gailo2_500.gif
"Se zice: Tot ce-i bun tre' să vină de afară, Tot ce e de la noi e de căcat şi tre' să moară"

http://coub.com/view/a2yas

#70 ONLINE   Shield of Aegis

Shield of Aegis

Astra elite Team

• Astra-Elite Team
    • Member ID: 2,451
  • 597 posts
  • Tara :

Posted 11 April 2016 - 19:22 PM

http://www.pcgarage....b-ddr5-256-bit/

SAU 

Dar incearca sa ti le cauti SH nu cred ca se merita noi, parerea mea.

• Hipsy ♥ Absinth, ZEUSS and The Blur like this

#71 OFFLINE   Hipsy ♥ Absinth

Hipsy ♥ Absinth

• Astra Member
  • 757 posts
  • Tara :

Donator

Posted 11 April 2016 - 19:34 PM

Si hd-ul de l-am avut tot sh a fost m-a tinut un an:(

Ma tenteaza acel R9 280 varianta fara X.
M-am uitat la Sh-uri dar vad ca nu sunt cu mult mai ieftine fata de cele noi. (Cand te gandesti ca imi doream sa mai iau un hd7950 sa fac CrossFire)
My Signature

->My Steam Profile<-
"Se zice: Tot ce-i bun tre' să vină de afară, Tot ce e de la noi e de căcat şi tre' să moară"

#72 OFFLINE   white splash

white splash

VIP

• Banned
  • 2,305 posts
  • Tara :

Posted 11 April 2016 - 19:35 PM

...recomandata de doombringer.. merge ok

• Hipsy ♥ Absinth and d00mBring3r like this

#73 OFFLINE   KamikazeMoFo

KamikazeMoFo

Admin

• Sentry Cs-Go
    • Member ID: 3,326
  • 340 posts
  • Tara :

Posted 11 April 2016 - 22:59 PM

tot sunt de parera ca merita un pic de sacrificiu o nvidia :)

My Signature

Nub plimbaret. Export pitici creti in Ucraina  :grin:

sig.php?player_id=3038&background=random

#74 OFFLINE   Hipsy ♥ Absinth

Hipsy ♥ Absinth

• Astra Member
  • 757 posts
  • Tara :

Donator

Posted 11 April 2016 - 23:04 PM

De ce sa dau cu 300-400ron in plus pentru nvidia cand Amd-ul face acelasi lucru?!
My Signature

->My Steam Profile<-

#75 OFFLINE   KamikazeMoFo

KamikazeMoFo

Admin

• Sentry Cs-Go
    • Member ID: 3,326
  • 340 posts
  • Tara :

Posted 11 April 2016 - 23:47 PM

Pt ca, pana si din punct de vedere al game developmentului, driverele de AMD sunt cele mai tzandari. Cel mai recent exemplu, FC Primal, crash 100% in zona de nord pe R9 280x, R9 380 si R9 380x....dupa 5 zile de investigat si rupt capul, am vb la amd, au scos driver nou, si ghici ce, no crash...deci nu numai end-user pot creea probleme driverele de AMD, dar si celor care va fac jocurile pe care le jucati :)

My Signature

Nub plimbaret. Export pitici creti in Ucraina  :grin:

sig.php?player_id=3038&background=random

#76 OFFLINE   d00mBring3r

d00mBring3r

Banned Member

• Banned
    • Member ID: 2,884
  • 280 posts
  • Tara :

Posted 12 April 2016 - 11:04 AM

Tu dai vina pe AMD ca un joc a facut figuri pe un AMD din cauza unei erori care a fost rezolvata ?!? Pai erori de genul asta apar si la Nvidia nu doar la AMD, mi se pare penibil sa zici asa ceva si mai ales sa arunci vina pe driverele lor care chiar au progresat de la rahatul ala de Catalyst, care era cu adevarat vechi si depasit. Sa mai zic ca ultimele drivere nvidia chiar au avut probleme destul de grave, atat de grave in cat unii useri s-au plans direct pe site-ul nvidia ca le-au aras placile video... Sa nu mai zic ca in toate jocurile directX12 care au aprut pana acum pe piata, nvidia a dat semne de regres in performanta nu de progres, in timp ce AMD-ul a beneficiat de progres de performanta. Si asta din cauza ca Nvidia Maxwell are un hardware optimizat bine doar pentru DirectX11. In DirectX12 nu sta prea bine din cauza ca nu prea i-au interesat lucrul asta in timp ce AMD-ul au investit mult in tehnologia asta. Si pe langa asta, Nvidia sta prost si in async compute, o alta tehnologie foarte importanta pentru DirectX12, si pe care se pune mult accent din partea developerilor si nu numai, si VR-ul beneficiaza de asa ceva. Doar in Nvidia Pascal o sa vedem suport mai bun din partea celor de la Nvidia pentru DirectX12 si async compute, pana atunci, fermi, kepler si maxwell sunt la pamant, raman doar placi bune pt. Directx11 si cam atat. Si ar mai fi foarte multe de zis de ce nu merita nvidia acum... dar n-are rost, oricum un fanboy nvidia tot nvidia o sa-si cumpere indiferent de probleme. 

Deci in conculzie nu merita nicun sacrificiu pt. nvidia, n-ai de ce. Mergi linistit pe AMD, ai un viitor mai grantat. Si crede-ma ca eu eram fanboy nvidia, doar nvidia cumparam, pana mi-am luat-o cu GTX 680 care ajunsese sub un GTX 950/960 (placi mai slabe ca GTX 680 din punct de vedere hardware) in teste din cauza celor de la nvidia cu driverele lor care au sabotat performanta placii sa ma oblige sa fac upgrade la o placa mai nou, ca fac si din astea cei de la nvidia, marketing agresiv. Stai sa vezi dupa ce apare Pascal cum o sa saboteze performata placilor Maxwell doar sa-i oblige pe nvidiosi sa cumpere noile lor placi Pascal. Cum au facut si cu fermi, kepler in trecut. Daca nu le cunosti obiceiurile "perverse" e usor sa te arzi cu nvidia in ziua de azi. Daca vrei neaparat nvidia, asteapta Pascal, crede-ma ca stiu ce zic.  :colours:

#77 OFFLINE   Hipsy ♥ Absinth

Hipsy ♥ Absinth

• Astra Member
  • 757 posts
  • Tara :

Donator

Posted 12 April 2016 - 13:03 PM

Amd-Nvidia
1-1
:)) In fine, pana la ora actuala m-am hotarat sa achizitionez acel R9 380 fara X. Acum doar sa astept pana pe 15 sa vina ziua de Payday. :))
Va multumesc pentru indrumari si sfaturi, ma bucur ca ma pot baza pe comunitatea Astramania.
  • The Blur, m@ryo tiger and d00mBring3r like this
My Signature

->My Steam Profile<-

#78 ONLINE   m@ryo tiger

m@ryo tiger

Astra Team

• Astra Member
    • Member ID: 2,876
  • 363 posts
  • Tara :

Posted 13 April 2016 - 17:05 PM

Cred ca merita placa video r9 380 ,asta poata sa joaca orce jocuri  fps mai mare :dual: :D

My Signature

510_1002.png